Jak prožít vánoční štěstí, když jsme samy

Píšu tento článek a myslím na ty z vás, které budete, letos o Vánocích, poprvé samy.  Myslím také na ty, které jste samy už déle, ale pořád jsou pro vás Vánoce těžkým obdobím.

Dobře si vzpomínám na vánoční čas, kdy jsem velmi těžce prožívala svou osamělost. I když jsem byla na Štědrý den pozvaná k rodině nebo k přátelům a nebyla jsem tak sama, křičelo na mě všechno: „Jsi sama!“ Necítila jsem se dobře a bylo mi smutno.

Připadalo mi to jako hra na Vánoce. Nepatřilo to ke mě. Rodiny, zvláště ty, které mají doma děti, se ten den semknou a prožívají svou sváteční rodinnou atmosféru. A já cítila, že mezi ně nepatřím a že to vůbec není můj příběh. Cítila jsem, že si potřebuji Vánoce prožít jinak, po svém. Jak, to jsem tehdy ještě vůbec netušila. Pouze jsem jistě věděla, že nepatřím do žádné domácnosti a že ne vždy se mi chce hrát hru na šťastné svátky.

Často jde lidem o Vánocích především o nákladné stromky a dekorace, hromady drahých dárků a o hodně jídla a pití. Krásně to vystihla jedna žena v naší skupině Solitérů, Magda, která pracuje v obchodě. Říkala: „Nedívej se (v předvánočním čase) lidem do očí, vypadají hladově a mohli by tě spořádat.“

Moje Vánoce jsou jiné. Jsou prosté, jednoduché, ale bohaté v jiném ohledu. Říkám tomu „Vánoce jinak“. Vyzkoušela jsem různé způsoby, jak prožívat toto období a milovat ten čas. Jak to udělat, abych místo smutku, úzkosti a zloby cítila čistou radost a lásku. Jak to udělat, aby i mně toto období naplňovalo krásnými pocity.

Čas adventu

Mám moc ráda čas adventu. Pomalu si dělám doma pořádek a vyházím všechno, co již nepotřebuji. Zbavuji se toho, co v dalším období již nechci mít doma. Dělám místo nejen pro nové věci, zážitky, ale i pro novou energii. Ráda nakupuji dekorace do mého bytu. Tu něco slaměného, tu něco roztomilého, prostě drobnosti, které se mnou rezonují a možná mi připomínají něco z dětství.

Často si zapaluji svíčky, pouštím si vánoční hudbu a zdobím svůj domov. Mou výzdobou jsou hlavně světýlka. Různé tvary, různé barvy, prostě plno světýlek. Připomíná mi to pohádkový svět a pohádky k Vánocům patří.

Také ráda chodím na vánoční trhy. Zvláště mám ráda stánky s rukodělnými výrobky nebo se vším levandulovým. Ráda si prohlížím výrobky ze dřeva i vánoční ozdoby.

Po adventu přijde ten magický den. Den, se kterým si v některých obdobích života nevíme rady. Následně vám popíšu čtyři, mnou odzkoušené, Štědré dny, které mám ráda.

Vánoce v přírodě

Zimní vánoční čas je vždycky krásný. A na horách, když je nasněženo, je to prostě jako v pohádce. Naplánujte si výlet, kupte si jízdenku na vlak, nachystejte si teplé oblečení, svou vánoční svačinku, termosku s teplým čajem, grogem nebo svařeným vínem a vyrazte hned ráno na výlet.

Dle vaší odvahy a znalostí terénu, zvolte trasu. I procházka vesnicí v kopcích vás uspokojí, aniž byste měla strach být někde sama v lese. Takový výlet je nejkrásnější, když je sníh. Pokud najdete vesničku ve vyšší poloze, můžete se kochat i kouzelným výhledem na zasněženou krajinu.

Toulat se mezi chaloupkami a v jejich okolí vám připomene Ladovy obrázky. Vybaví se vám dětské vzpomínky. Můžete pozorovat třpytící sníh i vločky, které kolem vás poletují.  Procítíte zimní krásu až přímo ve svém srdci. Jako by vás Amor, bůh lásky, trefil svým šípem rovnou do srdce. Ucítíte lásku života a budete toho všeho součástí.  Nalaďte se na přírodu a nasávejte energii. Čistou energii spící, zimní přírody.

Budete pozorovat tu bílou zářící nádheru a prožijete neopakovatelnou chvíli. A až se budete vracet domů vlakem, budete mít pocit, že jste se právě ocitla ve vánoční pohádce. Moc ráda jsem takto jezdívala do Rožnova pod Radhoštěm, kde jsem trávila i velkou část dětství. Dnes to mám blíž do Krkonoš a ty jsou také krásné.

Vánoce ve městě 

Když nesněží, nebo když chcete raději trávit čas mezi lidmi, toulejte se vánočním městem. Taková procházka je vždy potěšením pro mou duši i pro mé vnitřní dítě. Nazdobené stromečky, ozdobené stromy, ulice a krásně naaranžované výkladní skříně.

Pusťte si do sluchátek váš vlastní vánoční playlist. Nemusí to být vánoční písně, které by vás mohly rozesmutnět, mohou to být třeba písničky z pohádek, a právě ty vám pomohou naladit se na vaše vnitřní dítě. Probuďte ho a otevřete mu dveře.

Oči, ty mějte dokořán, jako když jste byla malá. Zkuste se dívat na místa, kam se dívají děti a také způsobem, jakým se umějí dívat jen děti. Žasněte a prožívejte dětskou radost. Kolik krásných věcí můžete vidět a hlavně vnímat.

Pokud se nebudete vznášet v krajině fantazie, můžete třeba fotit. Vánoční ozdoby, detaily výzdoby a atmosféru svátečního dne. Když fotíme, vidíme svět úplně jinak. Krásnější, barevnější, kouzelnější. Vychutnávejte si to, že se můžete jen tak toulat městem a nemusíte doma vařit a uklízet. Kdy naposledy jste měla o Štědrém dnu takovou pohodu a klid jen sama pro sebe?

Když se vrátíte, vymrzlá, večer domů, budou ve vás ještě dlouho ty zvláštní, nově nabyté, prožitky doznívat. Budete stejně promrzlá jako z výletu v horách a budete teplo svého domova vnímat jako konejšivou otevřenou náruč, ve které spokojeně spočinete. Po teplé koupeli pak možná usnete jako miminko.

Vánoce jako oslava slunovratu

Také se mi stalo, že jsem na Vánoce neměla vůbec náladu a energii a přepadla mě touha po teple, jaru, slunečních paprscích. A já si uvědomila jednu spojitost. Vždyť slunce již vlastně vyrazilo směrem k letnímu slunovratu. Ono už je na cestě k jaru! A tak jako já tehdy, můžete se i vy naladit na sluneční energii.

Koledy se k takovým Vánocům ani nehodí. Tak si je jednoduše nepouštějte. Nemá cenu se nutit do něčeho, co vám není příjemné. Zkuste si místo toho pouštět například ptačí zpěv. Našla jsem spoustu krásných nahrávek (odkazy najdete pod článkem) nebo melodie lučních a lesních zvuků, bublajících potůčků, čmeláků. Pusťte si prostě, co vás napadne.

Může to znít jakkoli bláznivě, ale funguje to. Možná se vám zdá, že klamete svou mysl nebo tělo. Ale nemusíte se toho bát. Prostě tyto Vánoce chcete mít jinak a je to v pořádku. 

Při poslechu takové hudby najednou budete mít chuť zdobit byt květinami, vyrazit do lesů a poslouchat šum stromů. Vkročit do ledového potůčku a být součástí kouzelného proudu, který odnese všechny vaše smutky a negativní pocity.

Zvuky přírody a hudba má na naši náladu neuvěřitelný vliv. Dokážou v nás probudit vzpomínky nebo představy slunečných dnů. A takové sluneční Vánoce jsou jako stvořené pro sluneční meditaci.

Představujte si, jak kráčíte po louce s bosýma nohama, jak vám vítr čechrá vlasy. Nebo, jak kráčíte po pláži a vlny vám omývají nohy, které se vám boří do písku. Jak na vás svítí ranní letní slunce, a vy slyšíte mořské vlny. Podle toho, co chcete prožít, si vyberte zvuky. Uvidíte, že najednou nebudete mít na tradiční pojetí Vánoc ani pomyšlení.

Štědrý den si udělejte v „přírodě“ a večer se můžete rozmazlovat domácím wellness. Předem si kupte voňavé tělové oleje. Já mám ráda třeba olej z vlašských ořechů nebo z meruňkových jader. Nádherně voní. Můžete si koupit také vonné oleje do aromalampy či vonné tyčinky.

Zásobte se čerstvým ovocem a dopřejte si i to exotické, které normálně nekupujete. Dopřejte si nějaký luxus. Nachystejte si hudbu, která vás dál bude udržovat v dobré slunečné náladě. Může to být relaxační hudba, tibetská hudba, ale také třeba písně z letních festivalů a koncertů, kterou jste si zamilovala.  Můžete ještě přidat lístky růží a pěnu do koupele. Nachystejte si svůj oblíbený parfém, krásnou osušku, župan a nádherně huňatou deku.

Užívejte si meditaci i koupel za zvuku hudby, vůně, obrazů a večer zakončete zabalená do měkoučké deky s horkým nápojem a krásnou knihou. Možná budete tak plná dojmů, že ani nebudete mít náladu na čtení, a možná rovnou začnete plánovat svou příští letní dovolenou, protože přesně to, co jste prožila v tento sváteční den, budete chtít prožít doopravdy.

Šatník, vizáž a disko Vánoce

Tento způsob prožití Štědrého dne je tak trochu divočejší a známe jej spíše ze Silvestra, ale proč si neudělat takové dny hned dva. Vyzkoušejte si od rána být divokou mladou ženou. Místo koled si nalaďte svou oblíbenou taneční muziku. Místo uklízení tančete. Místo vaření si udělejte úžasnou koupel plnou bublinek.

Vyzkoušejte různé druhy líčení a rozhodněte se, co vám nejvíc sluší. Pak si udělejte módní přehlídku. Za zvuků taneční hudby si vyzkoušejte různé outfity a vytvořte si šatník na další období. Najděte kombinace, které jste doposud nenosila a vyhoďte věci, které vám až tak moc nelichotí. Popřemýšlejte nad svým obvyklým stylem a dnes jej prostě zkuste změnit. Bude více sportovní? Víc elegantní, přírodní nebo sexy?

Já se nejlépe uvolním, když si hudbu pouštím přímo do sluchátek. Lépe se tak umím odstřihnout od světa a dokážu přesunout své myšlenky jinam.  Mým malým tipem je, přidat k tomuto skotačení vizualizaci. Na počítači nebo přes televizi si pustím prezentaci mých oblíbených fotografií. Nejen z mých cest, ale i destinací, které bych chtěla jednou navštívit.

Pomocí obrazů totiž můžete probudit svou fantazii. Hezky se oblékněte a tančete. Divoce, radostně a dlouho. Střídejte pomalý a rychlý tanec. Tančete a nechte vaše tělo produkovat endorfiny, hormony štěstí.

Prociťte svou ženskost a rozehrajte všechny tóny ve vašem těle. Tanec, ať je jakkoli nedokonalý, v nás probouzí krásné pocity. Nejde tady o to, jak u toho vypadáme, ale jak se cítíme. Nezapomeňte, že to, jak se cítíte dnes, má vliv na vaši budoucnost.  

Další malé tipy

A jak to mám s dárky?  Pochopitelně si je kupuji, ale ne tak, že si je dám na Štědrý den. To ne!!! To by mi došlo, že tam pod tím stromkem sedím sama. Mám na to vychytávku. Celý prosinec je pro mě štědrý. Během prosince se neustále obdarovávám. Kupuji si to, co potřebuji, po čem toužím a na co mám pochopitelně peníze. Kupuji si i drobnosti pro radost, které bych si během jiných měsíců prostě zakázala.

Možná vás napadne si doma jen otevřít láhev vína a koukat se na televizi. To není dobrý nápad. Alkohol vytváří často melancholickou náladu a zvlášť v takovém období, o samotě a při pasivním odpočinku vás může pěkně zradit.

Dalším spouštěčem truchlivé nálady jsou sociální sítě. Já doporučuji se jim vyhnout obloukem. Odpojte se od sítí na mobilu i počítači. Odpojte se od světa a nesledujte na Facebooku kamarádky, které tráví Vánoce s rodinou nebo s přítelem. Pokud chcete, popřejte všem krásné svátky ráno a pak vše vypněte.

Hudbou si můžete vytvořit vlastní atmosféru dne. Takže, pokud možno, nepouštějte si rádio, kde se celý den mluví o Vánocích a v televizi sledujte jen programy, které určitě chcete vidět. Pokud však i nadále budete cítit smutek a nebudete moct ani usnout, uvařte si meduňkový čaj a pusťte si kriminálku nebo sci-fi. Tam se Vánoce většinou neslaví. Budete napnutá jako kšandy a na nějaký smutek nezbude prostor.

Své Vánoce na míru si můžete také poskládat a různé způsoby tak zkombinovat. Užívejte si přírodu, město, tančete, relaxujte, meditujte.

Miluji své „jiné Vánoce“

Až teprve, když jsem začala slavit Vánoce jinak, pochopila jsem hloubku tohoto období a našla jsem radost z toho, že vždy to může být jiné, krásné a hlavně, že u toho mohu být šťastná.  Už to pro mě není o dárcích. Ten den se totiž obdarovávám jinak. Klidem, energií, sebeláskou, péčí a moudrostí z knih i z přírody. Není to o jídle a pití. Toto období si spojuji s hudbou, tancem, meditací a s krásnými osobními prožitky. Vyživuji tak především svou duši, ne tělo.

Už to pro mě není ani o pohádkách. Mohu si je pustit kdykoli jindy a já si je v dalších dnech pouštím. Ale Štědrý den, tak tichý a magický, si chci vychutnávat jinak. Po svém. Není to pro mě ani o čase stráveném s rodinou. Co si budeme povídat, ta nejužší rodina jsem vlastně jenom já. A to, co potřebuji, mám doma. Jsem celek.

V dalších dnech pochopitelně navštívím své příbuzné, ale když se rozhodnu zůstat na Vánoce sama, je tento den pouze můj. Jsem jen já a mé vnitřní dítě. Ten den patří především mému vnitřnímu dítěti a já mu snesu modré z nebe.  My dvě spolu prožíváme pohádkové Vánoce ve světě snů a fantazie. Obdarovávám tak nás obě a dělám to moc ráda.

Přeji vám krásné poznávání vás samotných a kouzelné setkání s vaším vnitřním dítětem. Přeji vám Vánoce šité na míru. Přeji vám pohodový čas, ve kterém objevíte možná úplně jinou energii, než na jakou jste byla doposud zvyklá.

Přeji vám krásné a jiné Vánoce. Tak krásné, jak jen mohou být.

Zvuky přírody vás krásně naladí na jaro. U odkazů na relaxační hudbu buďte opatrná. Některá vás může rozesmutnit, ale jiná vás může nádherně uklidnit. Vyzkoušejte si, co vám konkrétně sedí nebo si najděte svou hudbu.

Odkazy na youtube:

Zpěv ptáků

Zvuky moře 2

Prales po dešti bez obrazu, vhodné ke spánku

Uklidňují hudba

Hluboký spánek

Hudba pro setkání s vnitřním dítětem

Nádherná hudba s krásnými zimními obrazy

Jsem autorkou e-booku Manuálu pro solitéry, který pomáhá ženám na jejich cestě samotou. Ukazuji ženám jiný pohled na život v samotě tak, aby tímto obdobím rychle propluly a mohly si zase život užívat.

Pokud vás článek zaujal, stáhněte si také zdarma e-book „Proč se cítíme tak mizerně, když začínáme žít sami?

Zjistíte v něm mimo jiné, jaké koktejly nám život míchá, co dělat, abyste se cítila dobře. Jak nastavit své myšlení, abyste krátkodobou nebo i dlouhodobou samotu využila, co nejlépe a tento čas nepromarnila. A také jak zatočit s vnitřním rýpalem a jak si postupně zlepšovat náladu.

Solitér je pro mě ten, kdo umí být sám. Může zářit jako diamant nebo působit jako nádherný majestátní strom. Žít jako solitér a samostatně komponovat svůj život je pro mě jistý druh umění. Inspiruji druhé, aby našli nové zdroje štěstí a radosti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.