15 důvodů, proč je život ženy-solitéra báječný.

Slovo solitér pochází z francouzského slova solitaire. V klenotnictví je tak označován jedinečný, samostatně zasazený, vybroušený drahokam. Zejména diamant. V zahradní architektuře se jako solitéra označuje strom nebo keř rostoucí osamoceně. Solitér je pro mě ten, kdo umí být sám. Může zářit jako diamant nebo působit jako nádherný majestátní strom.

Žít jako solitér a samostatně komponovat svůj život je pro mě jistý druh umění.

Když je člověk sám, má to své výhody i nevýhody. Záleží na úhlu pohledu. Buď na věci pohlížíte víc zprava, nebo zleva. Buď se zaměřujete víc na výhody, nebo na nevýhody. O nevýhodách psát nebudu. Není třeba se na ně zaměřovat. Všechno v životě má své pro i proti. Žádná situace není dokonale ideální.

Podobné je to i ve vztazích. Lidé, kteří si na svém protějšku všímají spíše pozitivních věcí, mívají pevnější, dlouhodobější a šťastnější vztahy. Jakmile však začnou hledat mínusy ve vztahu, směřují pomalu, ale jistě k rozchodu. Stává se pak, že partnerovy vlastnosti, které jim dříve připadaly roztomilé, je najednou dráždí a rozčilují. Vtipy, kterým se kdysi smáli, jim už připadají trapné. To, co dříve na partnerovi obdivovali, jim najednou připadá obyčejné a nezajímavé.

Člověk, který žije sám, to má obráceně. Zpočátku si často uvědomuje právě jen ty nevýhody a negativa. Je pochopitelné, že se pak necítí dobře. Avšak ve chvíli, kdy se něco změní v jeho myšlení a on překlopí svůj pohled na pozitiva samoty, začne být spokojený a šťastný.

Dalo by se zkráceně říct, že naše štěstí ve vztahu i v samotě závisí z velké části na tom, na co se zaměřujeme. Zda hledáme a uvědomujeme si výhody, nebo nevýhody našeho stavu. Většinou se v našem životě z vnějšího pohledu nic moc nezmění. Ale jen tím, že zaměříme pozornost správným směrem, pocítíme změnu. Změnu k lepšímu.

Samota je také vztah. Je to vztah sám se sebou a je tedy důležité na něm pracovat se stejnou láskou a péčí, jako kdybychom pracovali na vztahu s partnerem.

„Pouze v samotě může být každý člověk sám sebou.“ —  Kleanthés

Pojďme si tedy připomenout některé výhody života solitéra. Připomeňme si to proto, abychom se naučili všímat si drobných radostí a krás našeho života každý den.

Samota je stejně báječná jako každé jiné období. Je to jiný způsob života, ale pro některé může být tím nejlepším a nejzajímavějším obdobím. Dejte šanci samotě, aby se vám mohla ukázat v celé své kráse, a bez předsudků ji plně prozkoumejte. Tak pojďme na to.

1. Naprostá svoboda. Můžete se stýkat, s kým chcete a kdy chcete. Trávíte svůj čas podle svých zájmů, přání a podle své nálady. Můžete se vypravit za zábavou, na výlet, na prodloužený víkend, aniž byste to museli s někým konzultovat. Můžete si domů pozvat, koho chcete, kdy chcete a návštěva může zůstat tak dlouho, jak dlouho je vám to příjemné.

2. Když se jdete bavit, můžete si povídat, tančit a flirtovat, s kým chcete. Potkáte-li někoho známého nebo někoho nového, bez jakýchkoli výčitek se s ním můžete bavit. Přizvete ho ke své společnosti a nikomu to nevadí.

3. Vaši přátelé k vám chodí rádi na návštěvu. Ví, že mají zaručené soukromí na rozhovor. Naopak, když nemáte na nikoho náladu, prostě jen zavoláte nebo napíšete: „Promiň, dnes ne.“ Nikdy se nemusíte přetvařovat.

4. Můžete cokoli změnit intuitivně a náhle. Bydlení, plány na víkend, dovolenou, ale také obyčejné věci, jako třeba plán na večer nebo čas obědu. Vám nevadí, že obědváte v pět odpoledne. Jíte, až máte hlad.

5. Nemáte tchýni, tchána nebo jiné nepokrevní příbuzenstvo, které byste museli tolerovat. Nemusíte si dělat starosti s dárky pro ně. Tu energii a finance využijete na kupování dárků pro sebe.

6. Nemusíte vařit. Když máte na něco chuť, zajdete si do restaurace. Vyberete takovou restauraci, jakou máte rádi právě vy. S krásným výhledem a s vaším nejoblíbenějším jídlem. Když pro změnu chcete držet dietu, máte doma pouze dietní potraviny. Lednice je prázdná, plotna studená a je to v pořádku. Vždy však máte méně špinavého nádobí a lehčí nákupní tašky. Pokud si zrovna nekupujete celé balení prosecca.

7. Svůj byt najdete po příchodu domů ve stejném stavu, v jakém jste jej opustili. A když náhodou není v požadovaném stavu, tak si jednoduše nikoho domů nepozvete.

8. Můžete si v klidu užívat období, kdy si raději zalezete v pyžamu pod deku s napínavým filmem, a můžete mít období, kdy se pořád touláte venku. Záleží jen na vás, na co máte náladu a čas. Slovo musím používáte jen v souvislosti s prací nebo s návštěvou lékaře, autoservisu a podobně.

9. Je to období největších možností v oblasti kariéry, podnikání, vzdělávání se a seberozvoje. Většina milovníků tohoto stylu života jsou úspěšní, dobře zabezpečení lidé, kteří cestují, učí se stále novým věcem a rozvíjejí se po všech stránkách. Je to období, kdy můžete poznávat spoustu nových míst, lidí a činností.

10. Váš dům, váš hrad. Jste jediným pánem (paní) svého území. Nikdo vám nepřepíná televizi a nekritizuje váš výběr hudby. Koupelnu máte k dispozici 24 hodin denně. Topení, ventilátor či klimatizaci zapínáte a vypínáte podle svých potřeb. Vonné svíčky a vonné tyčinky nikoho nepřivádějí k šílenství. Můžete si vytvořit kouzelnou atmosféru, meditovat a relaxovat. Naprosto nerušeně.

11. Nikdo vás nebudí ani večer, ani v noci, a dokonce ani ráno. Když spíte, tak spíte. Jediný, kdo má povoleno vás vzbudit, je budík.

12. Když se věnujete svým koníčkům, můžete se do nich ponořit s plným zaujetím. Nikdo vás neruší otázkami typu: „Kdy bude večeře? Kde mám klíče? Co tam pořád děláš?“

13. Nestane se vám, že by vás někdo ve vaší domácnosti překvapil něčím, co ve vás vyvolá úzkost, strach, vztek, beznaděj nebo napětí. Váš domov je bezpečná oáza klidu.

14. Nikdo vás neznervózňuje neustálým brbláním, negativním myšlením, sledováním pořadů, které vám lezou na nervy, psaním SMS nebo podivným chatováním s kamarádkami a s kamarády. Naopak. Vy si můžete telefonovat, psát a chatovat, kdykoli chcete a s kým chcete. Naprosto bez výčitek svědomí.

15. Váš soukromý život je v naprostém klidu a harmonii. Žádné napětí, žádný stres, žádné hádky ani dusno.

Určitě je těch výhod mnohem víc, ale dnes mě napadly tyto. Příště to možná budou zase jiné.

Mnozí šťastně zadaní teď mohou vyjmenovat jiných 15 výhod, které zase znají ze vztahu. Ano, to samozřejmě mohou. Ale o tom můj blog není. Můj blog píšu převážně pro solitéry. O tom, jaký je život, když je člověk sám. Jak si takový život užívat naplno a jak využívat všechny možnosti, které mu samota nabízí.

Každý by se měl zaměřit na pozitiva, která mu momentálně život může nabídnout. Je to nejlepší cesta, jak být šťastný. Vidět hezké věci. Vidět příležitosti. Naučit se být spokojený v té etapě života, ve které se právě nachází, a zažívat v ní radost. Kdo je ve vztahu, měl by se snažit hledat to hezké na partnerovi. Kdo je sám, měl by hledat krásy a radosti života ve své svobodě.

Osobně si na životě solitéra nejvíce cením klidu a pohody. Možnost žít podle svého biorytmu a podle svého momentálního rozpoložení. Pracovat, odpočívat, tvořit a bavit se. Vše podle toho, jak to momentálně cítím.  Nikdy předtím jsem dlouhodobě nežila v takové harmonii sama se sebou.

Milovat a být milován. Na sto procent. Bezpodmínečně. Navždy. Je to možné? Ano, je to možné. Vy jste totiž ten nejlepší zdroj lásky.

Milovat sami sebe a cítit se sami sebou milováni. To je něco, co vám nikdy nikdo nevezme. Kdo se to naučí, získá ten nejspolehlivější zdroj lásky a nejlepší ochranný štít, jaký vůbec člověk může mít.

Pokud vás téma samoty zajímá, můžete si přečíst můj ebook zdarma „ Proč se cítíme tak mizerně, když začínáme žít sami“. Klikněte  na název ebooku a za chvíli můžete číst.

Solitér je pro mě ten, kdo umí být sám. Může zářit jako diamant nebo působit jako nádherný majestátní strom. Žít jako solitér a samostatně komponovat svůj život je pro mě jistý druh umění. Inspiruji druhé, aby našli nové zdroje štěstí a radosti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.